kogemusnõustaja Kaire Olt

Kaire Olt
kogemusnõustaja
info@hetas.ee

Kaire on nahakunstnik ja endine kunstiõpetaja. 20ndate eluaastate algul haigestus ta tõsisesse depressiooni. Pühendunud ja kohusetundliku inimesena jätkas ta sellele vaatamata töötamist, sest õpetajatöö oli väga südamelähedane. Kuhjunud pinged ja varasem depressioonifoon viisid aga nii tõsise läbipõlemiseni, et Kaire töövõime muutus pea olematuks. 
Pärast õpetajatööst loobumist alustas Kaire magistriõpinguid Eesti Kunstiakadeemias nahakunsti erialal ning lootis, et see aitab enesetunnet parandada. Magistritöö tegemine osutus aga nii stressirohkeks, et lõppes Kaire jaoks psühhoosiga.

Psühhoosist taastumine ei olnud ei lühike ega ka kerge teekond, kuid praeguseks on Kaire sellega edukalt hakkama saanud ning samuti on tal nüüd taskus magistrikraad Eesti Kusntiakadeemiast. Praegu õpib Kaire kunstiteraapiat, et ühel päeval ise terapeudina töötada.
 
Kaire on läbinud põhjaliku taastumiskursuse. Ta on öelnud, et haigusest taastumise teekonnal oli määrava tähtsusega see, et sai kohtuda ja vestelda teiste inimestega, kes olid temaga sarnase kogemuse läbi teinud. Väljaõppinud kogemusnõustajana saab Kaire nüüd omakorda anda julgustust ja lootust teistelegi, kes psüühikahäirega hädas olnud.

Kaire on väga hea kuulaja. Siiski ei arva ta, et ainuüksi ärakuulamisega saab tõsisemast vaimse tervise haigusest taastuda. Psühhoosist taastumise juures peab Kaire väga oluliseks oskust oma sümptomeid jälgida ja raviarsti juhistest kinnipidamist. Kuna taastumine võtab aega, siis ei tohi esimeste tagasilöökide puhul kohe käega lüüa ega alla anda. Vaimse tervise hoidmisel on ülimalt oluline ka piisav puhkus, oma võimete tunnetamine ja nende piires tegutsemine.