Kuidas saab tegevusterapeut sinu vaimset tervist toetada?


Vaimse tervise spetsialistidest meenuvad esimese hooga kindlasti psühholoog ja psühhiaater. Palju vähem teatakse seda, et väljaõppinud tegevusterapeut saab mõnes valdkonnas hoopis tõhusamalt aidata.

Loomulikult ei asenda tegevusteraapia ravi ega psühhoteraapiat. Kui psühhiaater on diagnoosinud mõne vaimse tervise häire ja sümptomite leevendamiseks välja kirjutanud ravimid, siis on mõistlik ja vajalik ravimeid võtta. Samuti on väga palju abi psühhoteraapiast, olgu selleks siis kognitiiv-käitumuslik teraapia, pereteraapia või mõni muu teraapia- või nõustamisvorm.

Mida aga teha siis, kui psüühikahäire mõjutab tugevasti igapäevaseid tegevusi? Näiteks kui kohe üldse ei leia motivatsiooni kodust välja minna? Või kui päeva- ja öörütm on täiesti sassis? Kuidas oma aega planeerida nii, et üks kohustus ei kuhjuks teise otsa? Kuidas oma ellu rohkem meeldivaid tegevusi tuua? Kuidas koolis ja tööl paremini hakkama saada?

Siin saabki appi tulla tegevusterapeut. Tegevusterapeut on kõrgharidusega spetsialist ja oma põhjaliku ettevalmistusega kuulub tervishoiu valdkonna tippspetsialistide hulka. Eestis saab tegevusterapeudiks õppida Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis.

Tegevusteraapia on eesmärgipäraste tegevuste kasutamine olukordades, kui inimesel on mõne kehalise haiguse või trauma, aga ka vaimse tervise häire tõttu tekkinud piirangud igapäevaelu toimingute tegemisel. Nii võibki öelda, et tegevusteraapia kui ravivormi keskmes on paranemine tegevuse kaudu.

Tegevusteraapial on oma filosoofilised alused*:

  • kesksed mõisted on tegevus ja tegevusvõime
  • tegevus on inimesele olemuslik ja seetõttu on tegevus alati olnud inimelu koostisosa
  • tegevus annab elule tähenduse ja tingib käitumise
  • tegevusel on arenguline mõõde – inimese arengule vastavalt muutvad ka tegevused
  • tegevus mõjutab tervist ja heaolu
  • tegevus aitab luua struktuuri ja organiseerida aega
  • tegevus annab elule sisu nii kultuurilisel kui isiklikul tasandil
  • tegevused on individuaalsed. Erinevad inimesed väärtustavad erinevaid tegevusi

Ja et asi saaks veelgi selgem, siis siin on tegevusteraapia võimaluste kohta ka joonis:
Eelmine
Töötajate vaimne tervis on ettevõtte edu oluline tegur
Järgmine
Sotsiaalärevus on enamat kui lihtsalt häbelikkus

Lisa kommentaar

Email again: